Post Cup: Lad kampen om deltagelse i PostNord Danmark Rundt begynde

Lørdag køres årets første afdeling af den prestigefyldte danske Post Cup. Alle de største danske hold er til start. Forude venter på de midtjyske grusveje kampen om den gule Post-førertrøje – og deltagelse i PostNord Danmark Rundt. 

Foto: Thomas Nyhus

De danske kontinentalhold på scenen ved præsentation af årets PostNord Danmark Rundt

Til start er lørdag, blandt mange andre prominente danske ryttere, med nummer 1 på ryggen sidste års samlede Post Cup-vinder, Team TREFORs Mark Sehested Pedersen, og holdkammeraten, U23 verdensmester i enkeltstart Mad Würtz Schmidt. Nedenfor er foreløbig startliste.

Læs optakter med ryttere, trænere og andre interessenter i dansk cykelsport på gpherning.dk

Post Cuppen 2016 køres over fire afdelinger. Efter GP Herning venter den 5. juni anden afdeling på Bornholm. Tredje afdeling køres i Sorø den 28. august, mens finalen køres i Randers den 18. september.

Foruden kampen om den gule Post-førertrøje er årets første to afdelinger også en del bedømmelsesgrundlaget for udtagelse til PostNord Danmark Rundt 2016.

Løb kan følges via liveupdate på feltet.dk

Startliste foreløbig Grand Prix Herning 

1 Mark Sehested Pedersen Team TREFOR
2 Mads Würtz Schmidt Team TREFOR
3 Daniel Foder Team TREFOR
4 Christian Moberg Jørgensen Team TREFOR
5 Andreas Hyldgaard Jeppesen Team TREFOR
6 Anders Hardahl Team TREFOR
7 Mads Baadgaard Rahbek Team TREFOR
8 Niklas Larsen Team TREFOR
9 Thomas Nybo Riis Team TREFOR
10 Niklas Eg Team TREFOR
11 Nicolaj Steen Team TREFOR
12 Kasper Asgreen Team TREFOR
13 Jonas Aaen Riwal Platform
14 Morten Øllegaard Riwal Platform
15 Casper Pedersen Riwal Platform
16 Rasmus Mygind Riwal Platform
17 Kasper Linde Jørgensen Riwal Platform
18 Casper Von Folsach Riwal Platform
19 Emil Bækhøj Halvorsen Riwal Platform
20 Patrick Clausen Riwal Platform
21 Jonas Gregaard Wilsly Riwal Platform
22 Andreas Stokbro Nielsen Riwal Platform
23 Troels Rønning Vinther Riwal Platform
24 Jesper Odgaard Nielsen coloQuick – CULT
25 Alex Nicki Sylvest Rasmussen coloQuick – CULT
26 Louis Bendixen coloQuick – CULT
27 Christian Nyvang Lund coloQuick – CULT
28 Rune Almindsø Andersen coloQuick – CULT
29 Jimmi Sørensen coloQuick – CULT
30 Jacob Gye Madsen coloQuick – CULT
31 Dennis Herforth Jensen coloQuick – CULT
32 Aske Louring Vorre coloQuick – CULT
33 Maximilian Hoffmann coloQuick – CULT
34 Hampus André Anderberg coloQuick – CULT
35 Gustav Erik Larsson coloQuick – CULT
36 Mads Olander Hjort Team Almeborg-Bornholm
37 Simon Bigum Team Almeborg-Bornholm
38 Emil Ravnsholt Team Almeborg-Bornholm
39 Mathias Dam Westergaard Team Almeborg-Bornholm
40 Frederik Brendborg Rasmussen Team Almeborg-Bornholm
41 Emil Toudal Team Almeborg-Bornholm
42 Stefan Djurhuus Team Almeborg-Bornholm
43 Christoffer Lisson Team Almeborg-Bornholm
44 Jesper Juul Andreasen Team Almeborg-Bornholm
45 Erik Lahm Team Almeborg-Bornholm
46 Jesper Schultz Team Almeborg-Bornholm
47 Jannik Hyldtoft Hansen Team Almeborg-Bornholm
48 Elias Helleskov Busk Team Soigneur – Copenhagen Pro Cycling
49 Jonas Nordkroggård Team Soigneur – Copenhagen Pro Cycling
50 Søren Malling Siggaard Team Soigneur – Copenhagen Pro Cycling
51 Mathias Lindberg Mortensen Team Soigneur – Copenhagen Pro Cycling
52 Rasmus Bøgh Wallin Team Soigneur – Copenhagen Pro Cycling
53 Morten Høberg Team Soigneur – Copenhagen Pro Cycling
54 Emil Dam Sørensen Team Soigneur – Copenhagen Pro Cycling
55 David Wederkinck Andersen Team Soigneur – Copenhagen Pro Cycling
56 Rasmus Esmann Ginnerup Team Soigneur – Copenhagen Pro Cycling
57 Marcus Bønlykke Team Soigneur – Copenhagen Pro Cycling
58 Mathias Skov-Jensen Team Soigneur – Copenhagen Pro Cycling
59 Stig Hemmingsen Team Soigneur – Copenhagen Pro Cycling
60 Marius Therkildsen Team Giant Scatto U23
61 Nicklas Bøje Pedersen Team Giant Scatto U23
62 Joakim Bukdal Team Giant Scatto U23
63 Emil Nygaard Vinjebo Team Giant Scatto U23
64 Mads Corell Team Giant Scatto U23
65 Rasmus Byriel Iversen Team Giant Scatto U23
66 Simon Gaál Team Giant Scatto U23
67 Sergio Tu Team Giant Scatto U23
68 Lasse Norman Hansen Stölting Service Group
69 Rasmus Guldhammer Stölting Service Group
70 Alexander Kamp Stölting Service Group
71 Michael Reihs Stölting Service Group
72 Peter Kjær Nielsen Herning Cykle Klub
73 Jacob Kruse Jensen Herning Cykle Klub
74 Kristian Arnth Sørensen Herning Cykle Klub
75 Mathias Bregnhøj Herning Cykle Klub
76 Frederik Rosenbæk Odder Cykel Klub
77 Anders Krogh Jensen Odder Cykel Klub
78 Nikolaj Henning Odder Cykel Klub
79 Mikkel Skjellerup Odder Cykel Klub
80 Jonas Vingegaard Odder Cykel Klub
81 Thomas Edemann Jensen Odder Cykel Klub
82 Peter Visby Team IBT Isolering – Ridley
83 Anders Fynbo Team IBT Isolering – Ridley
84 Neofytos Sakellaridis Mangouras Team IBT Isolering – Ridley
85 Simon Lund Guldbæk Team IBT Isolering – Ridley
86 Nicolaj Amping Team IBT Isolering – Ridley
87 Henrik Andersen Team IBT Isolering – Ridley
88 Dani Petersen Team IBT Isolering – Ridley
89 Christian Truelsen Elbæk Team NBC Elite
90 Joakim Mikkel Svensson Team NBC Elite
91 Kasper Malmkjær Team NBC Elite
92 Sebastian Juul Team NBC Elite
93 Anders Dreyer Frost Team NBC Elite
94 Benjamin Hansson Team NBC Elite
95 Jesper Kael Jensen Frederikshøj Cycling Club
96 Kasper Würtz Schmidt Frederikshøj Cycling Club
97 Christian Jersild Jensen Frederikshøj Cycling Club
98 Mikkel Bahnsen Frederikshøj Cycling Club
99 Thomas Vestergaard Bundgaard Frederikshøj Cycling Club
100 Jakob Frandsen Team WeBike-CK Aarhus
101 Nils Lau Nyborg Broge Team WeBike-CK Aarhus
102 Torkil Veyhe Team WeBike-CK Aarhus
103 August Mors Poulsen Team WeBike-CK Aarhus
104 Nicklas Overgaard Amdi Pedersen Team WeBike-CK Aarhus
105 Jes Steengaard Team WeBike-CK Aarhus
106 Frederik Muff Team WeBike-CK Aarhus
107 Daniel Bligaard Lyhne Vejle Cykel Klub
108 Thomas Guldhammer Vejle Cykel Klub
109 Aleksej Calmann Vejle Cykel Klub
110 Jesper Hansen Randers Cykleklub af 1910
111 Sebastian Carlsbæk Møller Randers Cykleklub af 1910
112 Mads Frank Hansen Bliz-Merida Pro Cycling
113 Magnus Bak Klaris SEG Racing Academy
114 Niels Munk Asmussen Middelfart Cykel Club
115 Jacob Mørkøv D.C.R. – Ballerup
116 Morten Gadgaard Christina Jewelry Pro Cycling
117 Stefan Schumacher Christina Jewelry Pro Cycling
118 Mathias Krigbaum Christina Jewelry Pro Cycling
119 Frederik Zeuner Christina Jewelry Pro Cycling
120 Moritz Fußnegger Christina Jewelry Pro Cycling
121 Kai Kautz Christina Jewelry Pro Cycling
122 Till Drobisch Christina Jewelry Pro Cycling
123 Georg Loef Christina Jewelry Pro Cycling
124 Florian Nowak Christina Jewelry Pro Cycling
125 Julian Schulze Christina Jewelry Pro Cycling
126 Mathias Norsgaard Jørgensen SEG Racing Academy
127 Nicolai Christensen Amager Cykle Ring

Comments are closed.