20 hold deltager i  PostNord Danmark Rundt 2019

World Tour-hold
1. Team Jumbo-Visma
2. Lotto Soudal
3. Team Sunweb

Pro Kontinentalhold
4. Riwal Readynez Cycling Team
5. Corendon-Circus
6. Vital Concept-B&B Hotels
7. W52 FC Porto
8. Hagens Berman-Axeon
9. Bardiani CSF
10. Sport Vlaanderen-Baloise
11. Team Novo Nordisk
12. Roompot-Charles
13. Israel Cycling Academy

Kontinentalhold
14. Hurom BDC Development team
15. Uno-X development Team
16. Joker Fuel of Norway
17. Team Waoo
18. BHS Almeborg Bornholm
19. Team ColoQuick

Landshold
20. Team Postnord Danmark

 

Startliste

Dette er den foreløbige startliste, og der kan løbende forekomme ændringer.

Start nummer Navne Team
1 Koen Bouwman Team Jumbo-Visma
2 Pascal Eenkhoorn Team Jumbo-Visma
3 Aamund Grondahl Jansen Team Jumbo-Visma
4 Tom Leezer Team Jumbo-Visma
5 Antwan Tolhoek Team Jumbo-Visma
6 Jonas Vingegard Team Jumbo-Visma
11 Tiesj Benoot Lotto Soudal
12 Brent Van Moer Lotto Soudal
13 Gerben Thijssen Lotto Soudal
14 Jasper De Buyst Lotto Soudal
15 Jelle Vanendert Lotto Soudal
16 Rasmus Byriel Iversen Lotto Soudal
21 Asbjørn Kragh Andersen Team Sunweb
22 Martin Salmon Team Sunweb
23 Joris Nieuwenhuis Team Sunweb
24 Florian Stork Team Sunweb
25 Louis Vevaeke Team Sunweb
26 Marten Kooistra Team Sunweb
31 Alexander Kamp Riwal Readynez Cycling Team
32 Emil Vinjebo Riwal Readynez Cycling Team
33 Jonas Aaen Jørgensen Riwal Readynez Cycling Team
34 Nicolai Brøchner Nielsen Riwal Readynez Cycling Team
35 Rasmus Quaade Riwal Readynez Cycling Team
36 Torkil Veyhe Riwal Readynez Cycling Team
41 Lasse Norman Hansen Corendon-Circus
42 Tim Merlier Corendon-Circus
43 David Van der Poel Corendon-Circus
44 Jonas Rickaert Corendon-Circus
45 Marcel Meisen Corendon-Circus
46 Philipp Walsleben Corendon-Circus
51 Bryan Coquard Vital Concept-B&B Hotels
52 Bert De Backer Vital Concept-B&B Hotels
53 Corentin Ermenault Vital Concept-B&B Hotels
54 Johan Le Bon Vital Concept-B&B Hotels
55 Kévin Reza Vital Concept-B&B Hotels
56 Kris Boeckmans Vital Concept-B&B Hotels
61 António Carvalho W52 FC Porto
62 Edgar Pinto W52 FC Porto
63 Gustavo Veloso W52 FC Porto
64 Joao Rodrigues W52 FC Porto
65 Ricardo Mestre W52 FC Porto
66 Samuel Caldeira W52 FC Porto
71 Mikkel Bjerg Hagens Berman-Axeon
72 André Carvalho Hagens Berman-Axeon
73 Ian Garrison Hagens Berman-Axeon
74 Jakob Egholm Hagens Berman-Axeon
75 Jonathan Brown Hagens Berman-Axeon
76 Maikel Zjlaard Hagens Berman-Axeon
81 Alessandro Pessot Bardiani CSF
82 Marco Maronese Bardiani CSF
83 Michael Bresciani Bardiani CSF
84 Mirco Maestri Bardiani CSF
85 Paolo Simion Bardiani CSF
86 Umberto Orsini Bardiani CSF
91 Milan Menten Sport Vlaanderen-Baloise
92 Edward Plackaert Sport Vlaanderen-Baloise
93 Amaury Capiot Sport Vlaanderen-Baloise
94 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen-Baloise
95 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen-Baloise
96 Sasha Weemaes Sport Vlaanderen-Baloise
101 Charles Planet Team Novo Nordisk
102 Andrea Peron Team Novo Nordisk
103 Declan Irvine Team Novo Nordisk
104 Joonas Henttala Team Novo Nordisk
105 Peter Kusztor Team Novo Nordisk
106 Umberto Poli Team Novo Nordisk
111 Pieter Weening Roompot-Charles
112 Maurits Lammetink Roompot-Charles
113 Sjoerd van Ginneken Roompot-Charles
114 Huub Duijn Roompot-Charles
115 Arjen Livyns Roompot-Charles
116 Justin Timmermans Roompot-Charles
121 Krists Neilands Israel Cycling Academy
122 Conor Dunne Israel Cycling Academy
123 Dennis van Winden Israel Cycling Academy
124 Itamar Einhorn Israel Cycling Academy
125 Matthias Brändle Israel Cycling Academy
126 Roy Goldstein Israel Cycling Academy
131 Adian Kurek Hurom BDC Development team
132 Jakub Kaczmarek Hurom BDC Development team
133 Nobert Banaszek Hurom BDC Development team
134 Tobiasz Pawlak Hurom BDC Development team
135 Kamil Zielinski Hurom BDC Development team
136 Macin Budzinski Hurom BDC Development team
141 Kristoffer Skjerping Uno-X Development Team
142 Jonas Abrahamsen Uno-X Development Team
143 Markus Hoelgaard Uno-X Development Team
144 Erik Nordsaeter Resell Uno-X Development Team
145 Torstein Træen Uno-X Development Team
146 Anders Skaarseth Uno-X Development Team
151 Bjørn Tore Hoem Joker Fuel of Norway
152 Daniel Årnes Joker Fuel of Norway
153 Fritjof Røinås Joker Fuel of Norway
154 Kristian Klevjer Joker Fuel of Norway
155 Herman Dahl Joker Fuel of Norway
156 Ole Forfang Joker Fuel of Norway
161 Rasmus Guldhammer Team Waoo
162 Michael Carbel Svendgaard Team Waoo
163 Silas Zacharias Clemmensen Team Waoo
164 Andreas Hyldgaard Jeppesen Team Waoo
165 Martin Mortensen Team Waoo
166 Jesper Schultz Team Waoo
171 Christoffer Lisson BHS Almeborg Bornholm
172 Emil Toudal BHS Almeborg Bornholm
173 Mads Rahbek BHS Almeborg Bornholm
174 Martin Toft BHS Almeborg Bornholm
175 Mathias Bregnhøj BHS Almeborg Bornholm
176 Nicklas Amdi Pedersen BHS Almeborg Bornholm
181 Niklas Larsen Team ColoQuick
182 Casper Von Folsach Team ColoQuick
183 Frederik Rodenberg Madsen Team ColoQuick
184 Jeppe Aaskov Pallesen Team ColoQuick
185 Julius Johansen Team ColoQuick
186 Steffen Munk Christiansen Team ColoQuick
191 Mads Würtz Schmidt Team Postnord Danmark
192 Frederik Irges Jensen Team Postnord Danmark
193 Frederik Muff Team Postnord Danmark
194 Louis Bendixen Team Postnord Danmark
195 Mads Gunnar Malmberg Team Postnord Danmark
196 Mads Østergaard Kritensen Team Postnord Danmark